تبلیغات
سپهر نیلگون - منشا جهان
 
درباره وبلاگ


گروه سپهر نیلگون فعالیت خود را از تاریخ 24 اسفند 1384 در حوزه ی اینترنت آغاز كرد. وبگاه این گروه در سال های 85 و 86 در جشنواره برترین وبگاه های نجومی-فضائی ایران كه از سوی سازمان فضایی ایران برگزار شد جزو 10 وبگاه برگزیده ی ایران قرار گرفت. وبلاگ سپهر نیلگون در سال 88 جزو وبلاگ های منتخب و برجسته ی سرویس میهن بلاگ قرار گرفت.
سپهر نیلگون پس از گذشت 5 سال فعالیت مستمر در حوزه ی نت و آمار های بازدید قابل توجه ماهانه و سالانه و با توجه به پتانسیل موجود در میان اعضای این گروه اقدام به برگزاری "جشنواره ی برترین وبگاه های نجومی پارسی زبان" گرفت كه این پروژه در تاریخ دوم دی ماه 1389 در نیشابور برگزار شد و توسط سازمانهایی چون كمیسیون ملی یونسكو در ایران،ماهنامه ی نجوم و مركز مطالعات و پژوهش های فلكی-نجومی و پژوهش سرای دانش آموزی نیشابور مورد حمایت قرار گرفت

مدیر وبلاگ : مدیر


نظرسنجی
وب سایت سپهر نیلگون در کدام قسمت کم و کاستی دارد؟ (امکان انتخاب چند گزینه می باشد)تماس با ما
نام شما:
آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
متن پیام:

تاریخ نظری تئوری "انفجار بزرگ"

100 سال قبل آلبرت انیشتین 3 مقاله منتشر کرد که جهان را تکان داد. این 3 مقاله وجود اتم را ثابت کرد، تئوری نسبیت را معرفی کرد و مکانیک کوانتوم را توضیح داد.

این شروعی عالی برای یک دانشمند 26 ساله بود.

معادلات او در زمینه  نسبیت نشان می داد که جهان در حال انبساط است. این نکته او را اذیت می کرد  زیرا اگر جهان در حال انبساط بود باید آغاز و همچنین آغازکننده ای بر آن متصور می شد. هنگامی که هیچکدام از این ها برای او خوشایند نیامد انیشتین  نظریه "پایداری کیهانی"  را مطرح نمود  که بر اساس آن  جهان نه آغازی داشت و نه پایانی.

اما در سال 1929 ادوین هابل نشان داد که کهکشان های دوردست در حال دور شدن از یکدیگر هستند. دقیقا همان چیزی که نظریه بیگ بنگ بیان داشته بود.

http://www.negotiationlawblog.com/uploads/image/Big%20Bang.jpg

به همین دلیل در سال 1931 انیشتین آنچه که را که بعدها به نظریه بیگ بنگ (انفجار بزرگ) معروف شد پذیرفت. او در این رابطه چنین گفت: این(نظریه بیگ بنگ) زیباترین و رضایت بخشترین توصیفی برای خلقت است که من تا کنون شنیده ام. او از نظریه پایداری کیهانی و معرفی جهانی ازلی به عنوان بزرگترین اشتباه حرفه ای  خودش یاد کرد.

نظریه انیشتین از طریق اندازه گیری ها و آزمایشات تجربی کاملا ثابت شد. اما یک مفهوم جانبی  خیلی مهمی در کشفیات انیشتین وجود دارد. اینکه  نه تنها جهان آغازی دارد، بلکه بعد علت و معلولی ما یعنی زمان ، خود با این انفجار بزرگ آغاز شده است.

زمان خودش قبل از آن وجود نداشت، رشته زمان با این حادثه ی خلقت آغاز شد. ماده، انرژی، زمان و فضا در یک آن توسط  موجودی هوشمند فراتر از فضا و زمان آفریده شدند.

آلبرت انیشتین در کتاب خود به نام "جهانی که من می بینم" درباره این موجود هوشمند می نویسد:

هارمونی حاکم بر طبیعت وجود چنین موجود هوشمند با اینگونه برتری را نشان می دهد. موجودی که در مقایسه با آن، تمام تفکرات و فعالیت های نظام مند بشر بازتابی ناچیز و بی اهمیت است.

او در ادامه می نویسد: هر کسی که به طور جدی با رشته ای از علم سر و کار دارد متقاعد میشود که یک روح کلی در تمام قوانین جهان متجلی است. روحی بیکران و مافوق همه. موجودی که ما در مواجهه با ان با شدت تمام احساس زبونی می کنیم.

در ابتدا نظریه بیگ بنگ به طور کلی رد شد ولی کسانی که آن را تایید کردند پیش بینی کردند که انفجار بیگ بنگ باید به دنبال خود نوعی از تشعشعات رادیواکتیو بجا گذاشته باشد.

بطور مثال اگر یک شومینه بزرگ حرارتی تولید می کند که شما می توانید آن را احساس کنید در وضعیت مشابه بیگ بنگ هم باید گرمایی منحصر به خودش تولید کند که کاملا در جهان منعکس شود.

در سال 1965 به طور اتفاقی دو فیزیکدان . در  در آزمایشگاه بل در نیوجرسی این گرما را یافتند.                                                                    img/daneshnameh_up/e/eb/Arnoandrabert.jpg

ابتدا آرنو پنزیاس و رابرت ویلسون از این موضوع به دردسر افتادند. زمانی که آنها در حال تنظیم کردن حساس ترین آنتن رادیوئی جهان بودند نتوانستند منبع یک پارازیت مزاحم را شناسایی و رفع کنند. آنتن را به هر طرف که نشانه می رفتند آن پارازیت کماکان وجود داشت.

آنها ابتدا فکر می کردند که منبع آن پارازیت فضولات پرندگان بود، زیرا آنتن بسیار حساس بود و می توانست امواج حرارتی فضولات پرندگان را هم حس و منتقل کند، (فضولات پرندگان هنگامی که تازه هستند واقعا گرم هستند.) ولی حتی بعد از تمیز کردن آنها از روی آنتن متوجه شدند پارازیت هنوزهم وجود داشت.

این امواج در حقیقت قبلا توسط سایر ستاره شناسان به تفصیل شناسایی و تبیین شده بودند. پس از یک سال بررسی و تطبیق داده ها و اطلاعات آنها به این نتیجه رسیدند که:

"این تئوری دیوانه کننده بیگ بنگ واقعا حقیقت دارد."

در یک مصاحبه مطبوعاتی از پنزیاس پرسیدند: چرا در آغاز مقاومت خیلی زیادی در برابر نظریه انفجار بزرگ صورت گرفت؟

او جواب داد: بیشتر فیزیکدان ها سعی می کنند جهان را با روشی که نیازی به توضیح نداشته باشد توصیف کنند و از آنجا که  علم نمیتواند هیچ چیز را توضیح دهد ( بلکه فقط می تواند پدیده ها را توصیف کند) این مقاومت کاملا قابل درک است. اگر شما جهانی دارید که همیشه بوده است، دیگر نیازی به توضیح دادن آن نیست؟!

اگر کسی از شما بپرسد: چرا همه ی منشی های شرکت شما زن هستند؟ شما می گویید: خوب این همیشه به این صورت بوده است. این راهیست برای اینکه توضیحی داده نشود. در مورد نظریه ها هم همینطور است. آن دسته از نظریه هایی که ماهیتا به توضیح نیاز ندارند علم بیشتر تمایل به پذیرش آنها دارد. این نوع نظریه ها کاملا پذیرفتنی هستند و بهترین گزینه هستند برای اینکه دانش اصطلاحا بی هیچ زحمتی به پیشرفت خود ادامه دهد.

اما پنزیاس در مورد نظریه قبلی مبنی بر اینکه جهان ازلی است اینگونه توضیح می دهد: "این خیلی ناپسند است که دانشمندان این نظریه را کاملا به کنارگذاشته اند. آنچه که ما یافته ایم، ساده ترین نظریه، ایجاد چیزی از هیچ بوده و به عبارتی پوششی از هیچ بر قامت هستی  است."( نظریه انفجار بزرگ هیچ مبنای عینی و قابل لمس و اتکایی ندارد و پایه های نظری آن خیلی سست می باشد.)

پنزیاس و همکارش رابرت ویلسون جایزه ی نوبل را برای کشف این تشعشع دریافت کردند. امروزه تئوری انفجار بزرگ یکی از معتبرترین تئوری های تمام علوم است.

خبرنگاری به نام فرد هیرن از رابرت ویلسون پرسید: آیا نظریه انفجار بزرگ خالق هستی را هم معرفی می کند؟

ویلسون پاسخ داد: "مطمئنا چیزی وجود داشت که همه ی این ها را آغاز کرده. اگر شما یک فرد مذهبی باشید من نمی توانم تئوریی بهتر از نظریه "داستان آفرینش" (نظریه مطرح شده در کتب آسمانی) را برای مبداء جهان ارائه نمایم."

ترجمه: فائزه دیرنگ


نوع مطلب : ترجمه، 
برچسب ها :

 
تاریخ: 1389/12/8 :: نویسنده : شهلا رادمهر


Powered by WebGozar

فاز كنونی ماه
لكه های خورشید
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :