تبلیغات
سپهر نیلگون - برنامه ی اسمان شب تعطیل شد!!!
 
درباره وبلاگ


گروه سپهر نیلگون فعالیت خود را از تاریخ 24 اسفند 1384 در حوزه ی اینترنت آغاز كرد. وبگاه این گروه در سال های 85 و 86 در جشنواره برترین وبگاه های نجومی-فضائی ایران كه از سوی سازمان فضایی ایران برگزار شد جزو 10 وبگاه برگزیده ی ایران قرار گرفت. وبلاگ سپهر نیلگون در سال 88 جزو وبلاگ های منتخب و برجسته ی سرویس میهن بلاگ قرار گرفت.
سپهر نیلگون پس از گذشت 5 سال فعالیت مستمر در حوزه ی نت و آمار های بازدید قابل توجه ماهانه و سالانه و با توجه به پتانسیل موجود در میان اعضای این گروه اقدام به برگزاری "جشنواره ی برترین وبگاه های نجومی پارسی زبان" گرفت كه این پروژه در تاریخ دوم دی ماه 1389 در نیشابور برگزار شد و توسط سازمانهایی چون كمیسیون ملی یونسكو در ایران،ماهنامه ی نجوم و مركز مطالعات و پژوهش های فلكی-نجومی و پژوهش سرای دانش آموزی نیشابور مورد حمایت قرار گرفت

مدیر وبلاگ : مدیر


نظرسنجی
وب سایت سپهر نیلگون در کدام قسمت کم و کاستی دارد؟ (امکان انتخاب چند گزینه می باشد)تماس با ما
نام شما:
آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
متن پیام:


در این پست قصد دارم گوشه ای از مشكلات نجوم ایران را با محوریت "تعطیلی برنامه ی اسمان شب" مطرح كنم.
جامعه ی نجوم ایران با مشكلات بسیاری دست و پنجه نرم میكند از جمله اینكه به انجمن های نجومی بودجه اختصاص داده نمی شود...حمایتی از گردهمایی های نجومی نمیشود....مجوز رصد به منجمان اماتور داده نیمشود و حال برنامه ی محبوب اسمان شب تعطیل شد!

به راستی هدف از این سیاست های چیست؟؟؟ ریشه ی این مشكلات چیست؟؟؟


اسمان شب به مجری گری اقای سیاوش صفاریان تنها برنامه ی زنده ی نجومی (بود!)
 
آسمان شب را می توان یكی از پایدارترین برنامه های تلویزیون دانست. پخش این مجموعه تلویزیونی از 16 اردیبهشت 1380 در شبكه چهار سیما آغاز شد و اردیبهشت امسال 10 ساله شد.
با تعطیلی این برنامه سوال هایی به ذهن میرسد كه پاسخ انها را فقط میتوان با طرح سوال جواب داد:

- عاملین تعطیلی این برنامه چه  كسانی بودند؟


ایا تعطیلی این برنامه با میل و رغبت خود دست اندركاران این برنامه بود؟
ایا سیاست های شبكه ی چهار باعث تعطیلی این برنامه شده است؟
ایا عاملین ان میتوانند  سازمان های نجومی دیگر باشند؟

 
بسیار بعید به نظر میرسد كه خود دست اند كاران برنامه بخواهند برنامه ای را كه توسط اكثر منجمان اماتور و حرفه ای دنبال میشود و 10سال برای جا پای باز كردن ان در مجامع نجومی تلاش شده است را تعطیل كنند.

اگر عامل تعطیلی این برنامه سیاست های شبكه ی چهار بود دلیل ان چه بود؟ ایا مسئولین شبكه ی 4 پخش یك سریال یا برنامه ی طنز را پرسودتر و پربیننده تر از یك برنامه علمی-نجومی دیدند؟ ایا به نظر مسئولین این شبكه هزینه كردن برای یك برنامه ی علمی در ایران ارزش چندانی ندارد؟... برای یافتن پاسخ این سوالات باید به مسئولین مراجعه كرد كه ایمیلی توسط مدیریت این وبلاگ به شخص مدیر,قائم مقام مدیر,مشاور مدیر و مدیر گروه دانش این شبكه فرستاده شده است و در انتظار پاسخ البته اگر داده شود!!!
ایا سازمان های دیگر نجومی میتوانند بر سر رقابت طلبی عامل این اتفاق باشند؟ در این حال باید به وضیعت نجوم ایران تاسف خورد!

چرا نجوم روز به روز در ایران به انزوا كشیده میشود؟
حال اگر از عاملین این كار بگذریم به اهداف این كار میرسم.هدف از تعطیلی این برنامه چه بود؟ ایا میخواهند نجوم ایران از این هم منزوی تر شود؟ یا دلیل ان كم ارزش بودن شاخه ی نجوم در ایران است؟ ایا واقعا نجوم ایران ارزش یك برنامه ی تلوزیونی فقط هفته ای یك بار را هم ندارد؟ یا حتی ارزش این را ندارد كه خبر تعطیلی برنامه ی 10 ساله ی نجومی در سایت سازمان فضایی ایران منتشر شود؟

چرا منجمان حرفه ای كاری نمیكنند؟
منجمان اماتور اختیارات چندانی ندارند جز انعكاس اخبار و گاهی اعتراضات بی نتیجه!!! تنها امید نجوم ایران منجمان حرفه ای و اساتید این بخشند ولی چرا این منجمان حرفه ای در برابر چنین اقداماتی واكنش نمی دهند؟
همایش "جاده ی نجوم ایران به كجا میرود؟" كه حدود یك ماه پیش در تهران با حضور اساتید بزرگ برگزار شد به نتیجه ای هم رسید؟
ایا تعطیلی این برنامه برای منجمان حرفه ای كه از علاقمندی دیرینه ی خود به نجوم دم میزنند تاثیری داشت؟اگر پاسخ مثبت است چرا در وب سایت و وبلاگان بزرگان نجومی حتی خبر تعطیلی این برنامه منتشر نشد؟؟

و كلی سوال بی پاسخ دیگر...

اقای محمدرضا نوروزی كه برای مدتی كوتاه مجری گری این برنامه را به عهده داشتند در این مورد چه میگویند:
اقای نوروزی در وبلاگ شخصی خود چنین نوشت:

اسمان شب برایم تداعی کننده ی بسیاری از خوشی ها و ناخوشی های دوران نجوم آماتوری من است. در مقام یک منجم آماتور…در مقام یک معلم و در مقام یکی از ایرانیان با همه ی صفات خوب و بد موجودمان…و همیشه با همه ی اختلاف نظر ها و عقایدم از آن حمایت کرده ام…دوستش داشته ام و بودنش را خواسته ام و حالا به دلیل نادانی یا کج فهمی برخی ها آسمان شب تمام میشود.این برخی ها میتواند آنهایی باشند که آسمان شب را بخشی از مایملک خود میدانند….میتواند آنهایی باشند که به داشتن نام ایران در انتهای نام موسسه شان افتخار میکنند…میتواند آنهایی باشند که با رفتارشان ارزش هر نوع مدیریتی را به پایینترین سطح خود تنزل داده اند و حتی میتواند آنهایی باشند(مثل سیاوش و فواد صفاریان پور)که بالاخره خسته شده اند….این آخرین برنامه ی آسمان شب بود….جمله ای که به آرامش تمام از دهان سیاوش صفاریان پور دو شب قبل از شب یلدا بیرون آمد و تحت توجه بی خردانه ی تلویزیونی ها سه هفته بعد از شب یلدا شما شنیدیدش…
به امید بازگشایی دوباره ی  برنامه ی اسمان شب و برنامه های مشابه! و به امید پیشرفت روز افزون نجوم ایران!

...............................................................................................................................
پس از اینكه در برنامه ی اسمان شب تعطیلی این برنامه اعلام شد مسئولین شبكه ی چهار در سایت شبكه ی چهار اعلام كردند كه برنامه ی اسمان شب امشب(9/20)ساعت 23:20 ار این شبكه پخش خواهد شد كه  اوج هماهنگی دیده میشود...! ولی نكته ی جالب این است كه پس از اعلام ان مسئولین شبكه ی چهار پخش سریال"دوران كهن" را ترجیح دادند!

جدول پخش برنامه های شبكه ی چهار:
http://ch4.iribtv.ir/index.php?option=com_scheduler&Itemid=95نوع مطلب : یادداشت مدیر، 
برچسب ها :

 
تاریخ: 1389/10/15 :: نویسنده : مدیر


Powered by WebGozar

فاز كنونی ماه
لكه های خورشید
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :