تبلیغات
سپهر نیلگون - پروژه گذر سیاره زهره در سال 1391 و بازتاب آن
 
درباره وبلاگ


گروه سپهر نیلگون فعالیت خود را از تاریخ 24 اسفند 1384 در حوزه ی اینترنت آغاز كرد. وبگاه این گروه در سال های 85 و 86 در جشنواره برترین وبگاه های نجومی-فضائی ایران كه از سوی سازمان فضایی ایران برگزار شد جزو 10 وبگاه برگزیده ی ایران قرار گرفت. وبلاگ سپهر نیلگون در سال 88 جزو وبلاگ های منتخب و برجسته ی سرویس میهن بلاگ قرار گرفت.
سپهر نیلگون پس از گذشت 5 سال فعالیت مستمر در حوزه ی نت و آمار های بازدید قابل توجه ماهانه و سالانه و با توجه به پتانسیل موجود در میان اعضای این گروه اقدام به برگزاری "جشنواره ی برترین وبگاه های نجومی پارسی زبان" گرفت كه این پروژه در تاریخ دوم دی ماه 1389 در نیشابور برگزار شد و توسط سازمانهایی چون كمیسیون ملی یونسكو در ایران،ماهنامه ی نجوم و مركز مطالعات و پژوهش های فلكی-نجومی و پژوهش سرای دانش آموزی نیشابور مورد حمایت قرار گرفت

مدیر وبلاگ : مدیر


نظرسنجی
وب سایت سپهر نیلگون در کدام قسمت کم و کاستی دارد؟ (امکان انتخاب چند گزینه می باشد)تماس با ما
نام شما:
آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
متن پیام:
گذر سیاره زهره از کنار خورشید هر 120 سال یک بار رخ می دهد، خاطرنشان کرد: توالی این گذر به این صورت است که پس از 120 سال شاهد یک گذر و پس از آن 8 سال بار دیگر سیاره زهره از کنار خورشید عبور می کند پس از این گذر، تا 120 سال آینده هیچ گذری صورت نخواهد گرفت.

جعفری زاده، دلیل این دوره زمانی را انحراف مداری سیاره زهره و زمین و صفحه منظومه خورشیدی ذکر کرد و ادامه داد: پس از 120 سال، در سال 1383 (2005) شاهد پدیده گذر سیاره زهره از کنار خورشید بودیم در آن سال بهترین منطقه رصدی این پدیده در دنیا در ایران بود پس از گذشت 8 سال، در 17 خرداد سال 1391 (2012) شاهد عبور مجدد این جرم آسمانی از مقابل خورشید خواهیم بود.

به گفته وی، در زمان طلوع خورشید، سیاره زهره در میانه خورشید قرار دارد.

جزئیات گذر زهره

مدیر انجمن ستاره شناسی اهواز اهواز با اشاره به جزئیات این گذر، یادآور شد: این گذر از ساعت 2 و 36 دقیقه و 49 ثانیه به وقت ایران آغاز می شود. خورشید در ساعت 5 و 48 دقیقه طلوع خواهد کرد و در ساعت 9 و 24 دقیقه و 14 ثانیه زمان گذر به پایان می رسد.

جعفری زاده بهترین مکان در ایران را در جنوب شرقی کشور ذکر و اضافه کرد: بهترین مکان رصد این پدیده نادر ایران در جنوب شرقی ایران در منطقه چابهار است.

پروژه جهانی رصد گذر ناهید در سال 2012

وی با تاکید بر اینکه 120 سال دیگر شاهد گذر زهره از خوشید خواهیم بود، گفت: بهترین مناطق رصدی گذر زهره در سال 2012 در کشورهای استرالیا، بخشی از چین، ژاپن، فلیپین، تایلند و بخشی از هند و شمال آمریکا است و ایران نیز شاهد گرفت خواهد بود، به این دلیل پروژه رصد مشترکی با این کشورها برنامه ریزی شده است.

جعفری زاده با اشاره به...

جعفری زاده با اشاره به مذاکرات انجمن ستاره شناسی اهواز با این کشورها، افزود: با اجرای این پروژه در صدد هستیم تا رصد مشترکی را با منجمان این کشورها در زمان های محلی گذر سیاره زهره اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه این پروژه در دو بخش آموزش عمومی و پژوهشی اجرا می شود، توضیح داد: در بخش آموزشی، رصدهای عمومی با حضور علاقه مندان اجرا می شود و در بخش پژوهشی، اقدام به محاسبه قطر سیاره زهره، میزان غلظت جو، طیف سیاره ناهید و خورشید در نقطه گذر، محاسبه سرعت سیاره ناهید و عکاسی حرفه ای می شود.

مدیر پروژه گذر سیاره زهره همچنین پخش Online این پدیده آسمانی را از دیگر اقدامات انجمن ذکر کرد و ادامه داد: برای پخش برخط این پدیده مذاکراتی با مسئولان برای اختصاص پهنای باند مناسب شده است که در صورت توافق این اقدام صورت می گیرد ضمن آنکه عکس های این پدیده نیز در سایت www.vt2012.ir به صورت همزمان قابل دسترسی است.
 
هم اکنون همه گروه ها و افراد می توانند با ثبت نام در این پروژه آمادگی خود را اعلام دارند.
 
"به نقل از وبگاه آسمان شب ایران"
نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :

 
تاریخ: 1389/05/8 :: نویسنده : بهنام کاتبی


Powered by WebGozar

فاز كنونی ماه
لكه های خورشید
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :