تبلیغات
سپهر نیلگون - آسمان از 17 تا 24 خرداد
 
درباره وبلاگ


گروه سپهر نیلگون فعالیت خود را از تاریخ 24 اسفند 1384 در حوزه ی اینترنت آغاز كرد. وبگاه این گروه در سال های 85 و 86 در جشنواره برترین وبگاه های نجومی-فضائی ایران كه از سوی سازمان فضایی ایران برگزار شد جزو 10 وبگاه برگزیده ی ایران قرار گرفت. وبلاگ سپهر نیلگون در سال 88 جزو وبلاگ های منتخب و برجسته ی سرویس میهن بلاگ قرار گرفت.
سپهر نیلگون پس از گذشت 5 سال فعالیت مستمر در حوزه ی نت و آمار های بازدید قابل توجه ماهانه و سالانه و با توجه به پتانسیل موجود در میان اعضای این گروه اقدام به برگزاری "جشنواره ی برترین وبگاه های نجومی پارسی زبان" گرفت كه این پروژه در تاریخ دوم دی ماه 1389 در نیشابور برگزار شد و توسط سازمانهایی چون كمیسیون ملی یونسكو در ایران،ماهنامه ی نجوم و مركز مطالعات و پژوهش های فلكی-نجومی و پژوهش سرای دانش آموزی نیشابور مورد حمایت قرار گرفت

مدیر وبلاگ : مدیر


نظرسنجی
وب سایت سپهر نیلگون در کدام قسمت کم و کاستی دارد؟ (امکان انتخاب چند گزینه می باشد)تماس با ما
نام شما:
آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
متن پیام:
بسوی تابستان

در این هفته پس از تاریکی هوا با نگاه کردن به سمت شرق ، چند ستاره را خواهیم دید که در صحنه آسمان کم کم پیدا می شوند . این مربوط به زنجیره ای از صورت های فلکی بوده که طلیعه دار تابستان اند و تا چند ماه دیگر بر بالای سر ما و به جای ستارگان بهاری قرار می گیرند.


  ستاره سماک رامح از صورت فلکی عوا در شب هنگام ، گاهی در سرسو قرار می گیرد . در این جا شاید بتوان گفت که صورت فلکی عوا و صور مجاور آن و همچنین ستارگان شمالی این محل که به نام اکلیل یا تاج شمالی خوانده می شوند ، در واقع پلی هستند بین فصل بهار و تابستان ، زیرا برای هر دو فصل دارای مقام والایی هستند.
با فرا رسیدن شب ، ستاره نسر واقع از صورت فلکی چنگ رومی یا شلیاق ظاهر می شود . نسر واقع ستاره ای درخشان به رنگ آبی - سفید می باشد که  در جهت شمال شرق بالای افق می آید . این ستاره از نظر اندازه دو و نیم برابر خورشید ماست و حرارتش هم دو برابر بوده یعنی معادل حدود 10000 کلوین است . نسر واقع یکی از گوشه های متوازی الاضلاع صورت فلکی چنگ رومی را تشکیل می دهد . در 16 ژوئیه سال 1850 نسر واقع اولین ستاره ای بود که به وسیله تلسکوپ عکس برداری شد . تلسکوپی که این تصویر را برداشت از نوع عدسی دار با دهانه 15 اینچ بود که  در رصدخانه هاروارد ماساچوست ساخته شده بود .
برخی از مطالعات بر روی تصاویر حاصل از امواج رادیویی نشان می دهد که ستاره نسر واقع در توده ای از غبار کم فروغ پیچیده شده که برای بعضی از ستاره شناسان می تواند دلایلی برای یک منظومه سیاره ای در حال شکل گیری باشد . البته باید توجه داشت برای ستاره جوانی همچون نسر واقع با سن 300 میلیون سال ، فرصت کافی برای ساخت و ایجاد سیاره تا کنون فراهم نشده است . این موضوع را می توان با منظومه شمسی خودمان قیاس کنیم که از عمر آن بیش از 4 میلیارد سال گذشته و صاحب سیاراتی گردیده است . در شمال شرق نسر واقع ستاره دنب یعنی درخشان ترین ستاره صورت فلکی دجاجه یا قو حضور دارد (این صورت را گاهی صلیب شمالی می نامند) . دنب یکی از عظیم ترین ستارگان ابر غول شناخته شده است . نورتابی آن 60.000 بار بیشتر از خورشید و جرمش 25 بار بیشتر از خورشید ماست . بنابراین نباید تعجب کرد که چرا فاصله نسبتاً زیاد 1500 سال نوری از ما ، این ستاره همچنان درخشنده و پر نور بنظر می رسد.
قلمرو صورت فلکی دجاجه ، برای رصد با دوربین های دو چشمی جای بسیار دلربایی است ، چون در تابستان در منطقه ای قطور از کهکشان راه شیری واقع شده است . ماه در چنین ایامی در ارتفاع بالاتری از آسمان قرار دارد که اثر نامطلوب اتمسفر در افق پایین برای آن وجود ندارد و برای تماشا بسیار مناسب است .
کمی بعد از ساعت 9:30 دقیقه شب ستاره سرخ خشمگینی از آسمان جنوب شرقی اعلام حضور می نماید . این تاره معروف ، قلب العقرب از صورت فلکی عقرب است . در یونانی واژه قلب العقرب یعنی   Antares به معنای "رقیب مریخ" است ، که در قلب عقرب اسطوره ای قرار گرفته و یکی از ستارگان فاخر و مجلل در تاریخ ایران کهن نیز می باشد . در چین این ستاره را "ستاره اتش" می دانستند . از دید ستاره شناسان این ستاره یک غول سرخ محسوب می شود . اگر به فرض می توانستیم جای ستاره قلب العقرب را با خورشید خودمان عوض کنیم ، ابعاد غول گونه اش طوری بود که سیاره زمین را هم در دل خود جای می داد و آن را می بلعید ! از دیگر ستارگان درخشان تابستان نسر طایر از صورت فلکی عقاب است که حدود ساعت 10:30 شب ظاهر می شود و در ساعت 11 کاملاً دیده می شود . نسر طایر درخشنده ترین ستاره این صورت فلکی با فاصله 16 سال نوری از ماست لذا در گروه خود یکی از نزدیک ترین ستارگان محسوب می شود . نسر طایر از لحاظ اندازه یک و نیم برابر نورانیت آن 10 برابر خورید است . نسر طایر به طور غیر قابل باوری هر شش ساعت و نیم یک بار دور محور خود می چرخدکه می توان آن را با خورشید مقایسه کرد که در استوان هر 25 روز یک بار می چرخد . یه علت این گردش سریع نسر طایر به دور خود ، اگر می توانستیم از سیاره ای فرضی به این ستاره نگاه کنیم ، آن را یک کره تخت و هموار شده می دیدیم .


اگر شما در مکانی به دور از نور و آلودگی های شهری هستید ، احتمالاً می توانید پهنه ای از کهکشان راه شیری را ببینید که به موازات افق شمال شرقی به جنوب شرقی ، پس زمینه ای غبار الود برای ستارگان فراوان تابستانی ایجاد می نماید.
چارت زیر مربوط به ساعت 10:30 شب 20 خردادماه استهمراه با جایگاه اجرام مسیه

منبع : www.starrysky.ir


نوع مطلب : آسمان شب "پدیده های رصدی"، 
برچسب ها :

 
تاریخ: 1389/03/17 :: نویسنده : نسترن سهرابی


Powered by WebGozar

فاز كنونی ماه
لكه های خورشید
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :