تبلیغات
سپهر نیلگون - دفترچه خاطرات/ حکایت من و زیج
 
درباره وبلاگ


گروه سپهر نیلگون فعالیت خود را از تاریخ 24 اسفند 1384 در حوزه ی اینترنت آغاز كرد. وبگاه این گروه در سال های 85 و 86 در جشنواره برترین وبگاه های نجومی-فضائی ایران كه از سوی سازمان فضایی ایران برگزار شد جزو 10 وبگاه برگزیده ی ایران قرار گرفت. وبلاگ سپهر نیلگون در سال 88 جزو وبلاگ های منتخب و برجسته ی سرویس میهن بلاگ قرار گرفت.
سپهر نیلگون پس از گذشت 5 سال فعالیت مستمر در حوزه ی نت و آمار های بازدید قابل توجه ماهانه و سالانه و با توجه به پتانسیل موجود در میان اعضای این گروه اقدام به برگزاری "جشنواره ی برترین وبگاه های نجومی پارسی زبان" گرفت كه این پروژه در تاریخ دوم دی ماه 1389 در نیشابور برگزار شد و توسط سازمانهایی چون كمیسیون ملی یونسكو در ایران،ماهنامه ی نجوم و مركز مطالعات و پژوهش های فلكی-نجومی و پژوهش سرای دانش آموزی نیشابور مورد حمایت قرار گرفت

مدیر وبلاگ : مدیر


نظرسنجی
وب سایت سپهر نیلگون در کدام قسمت کم و کاستی دارد؟ (امکان انتخاب چند گزینه می باشد)تماس با ما
نام شما:
آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
متن پیام:

یادش بخیر...! من از همون اوایل با خیام، بیشتر از بقیه دوستهام دمخور بودم.
یادم میاد وقتی بچه بودیم، آخر شبها خیام میومد پشت بوم خونه ما، با هم آسمونو نگاه میکردیم و کلی حال میکردیم! خود خیام هم شاهده که استعداد من توی نجوم از اون خیلی بیشتر بود ولی خب اون خوش شانستر بود که ملکشاه بعنوان طالع بین دربار انتخابش کرد. البته پارتی بازی هم بی تاثیر نبود! پر واضح بود که خیام از دوستی دیرینه اش با نظام الملک سو استفاده کرده تا تونسته یه همچین شغل خوبی(!) برا خودش دست و پا کنه. هر چند که هنوزم خیام این موضوع رو انکار میکنه!
به هر حال من هیچوقت به خیام حسودی نکردم؛ حداقل در این یه مورد که اصلا بهش حسودی نکردم! آخه بعد از  مدتی فهمیدم که از کارش اصلا راضی نیست و البته اینو من بهتر از همه میدونستم. از بچگی هم خیام به ماورا، طالعبینی و اینجور حرفها اعتقادی نداشت، در واقع غیر از فرمولهای ریاضی چیز دیگه ای تو سرش فرو نمیرفت! من از این اخلاقش اصلا خوشم نمیومد!

یک سالی از شروع کارش تو اصفهان(دربار ملکشاه سلجوقی) میگذشت، که یه نامه برام اومد، پشتش نوشته شده بود از طرف نظام الملک. باورم نمیشد!
توی نامه نوشته بودند که ملکشاه از روش کار کردن خیام راضی نیست و دنبال یه جایگزین خوب براش میگرده! برای همین از تمامی منجمهای سراسر کشور دعوت کرده بود که برای امتحان گزینش به اصفهان برن. من هم علی رغم میل باطنیم(!) راهی اصفهان شدم.
جای شما خالی! بخور بخوری بود! چند روز اول که حسابی خوش گذشت. از بس که سرگرم گشت و گذار توی اصفهان بودم فرصت نکردم سری به خیام بزنم؛ تا اینکه مراسم گزینش شروع شد و همه منجمین در تالار دربار جمع شدند. خیام رو دیدم که یه گوشه نشسته بود و با ناراحتی مراسم انتخاب جایگزینش رو نگاه میکرد! از دوور براش دست تکون دادم؛ اون هم دست تکون داد ولی فکر کنم از اینکه منم اومده بودم اصفهان، ناراحت شده بود!


به منجمینی که حضور داشتند، چند روز فرصت دادند که با استفاده از رصدخونه شهر، اثر درخور توجهی ارائه بدن. من شبها به رصدخونه میرفتم و و البته خیام رو هم میدیدم که مسئول موقت رصدخونه بود؛ اوضاع خوبی نداشت، از صبح تا شب عرق میخورد و با خودش شعر میگفت و اسمش رو هم گذاشته بود رباعی! من که از شعرهاش هیچ خوشم نیومد!
در مدتی که توی رصدخونه بودم با استفاده از هوش و ذکاوت ذاتی ام(!) یک جدول سماعی طراحی کردم که همه چیز توش مشخص بود از طول روز و شب گرفته تا ... راستش از خیام هم کمک گرفتم!
به هر حال بعد از سه روز جدول رو تقدیم ملکشاه کردم. ملکشاه نگاهی کرد و علی الظاهر خیلی هم لذت برد. خیام هم که ماجرا رو فهمیده بود؛ در حضور من نزد شاه اومد و تا خواست که جدول را بردارد تا نگاهی بکند، شاه بلند گفت:" جیززه .. دست نزنی هااا .. جیززه"
از این حرف شاه همه خندیدند. راستش من ناراحت شدم. خیام دوست قدیمی من بود و نباید اینطور ضایع میشد. البته من به روی خودم نیاوردم! و برای اینکه خودم را جلوی شاه بیشتر عزیز کنم، گفتم:" به به .. چه اسم زیبایی .. چقدر خوب است که اسم این جدول را *جیز* بگذاریم"
ملکشاه از این حسن انتخاب من بسیار خوشش آمد ولی نظام الملک هم که میخواست حرفی زده باشد، گفت:" حضرت والا.. از آنجا که واژه *جیز* بسیار به واژه نامانوس *چیز* شبیه است، بهتر است *جیز* را برعکس کرده و اسم این جدول را *زیج* بگذاریم.."
این بود که اسم جدولی را که من طراحی کرده بودم، "زیج ملکشاهی" گذاشتند که در آن هیچ خبری از اسم من نبود!

بعد از آن قضیه من را به عنوان جایگزین خیام انتخاب کردند و برایش حتی یک مراسم تودیع هم نگرفتند، بیچاره خیام!

نوع مطلب : شوخی با ستاره شناسی!، 
برچسب ها :

 
تاریخ: 1389/01/17 :: نویسنده : میلاد حقیقی


Powered by WebGozar

فاز كنونی ماه
لكه های خورشید
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :